Hlavička pre webové sídla
Komponent hlavička je jedným zo základných komponentov pre webové sídla, ktorý je používateľom prístupný takmer na celej webovej stránke. Jednou z najdôležitejších úloh hlavičky je navigovanie používateľa k obsahu, ktorý hľadá. Položky v menu a podmenu vytvárajte za pomoci používateľských prieskumov. Znížite tým riziko, že do hlavičky zakomponujete niečo, čo používateľov nezaujíma.
Obsah:
- Vlastnosti hlavičky
- Hlavčika pre mobily sa od desktopovej verzie líši
- Špecifické použitie hlavičky
- Položky menu
- Položky v podmenu
- Rozšírené príklady pre hlavičku a pätičku
Vlastnosti hlavičky
Hlavička sa skladá z:
- loga inštitúcie (podľa logotypu a vo vektorom formáte, optimálne SVG)
- vyhľadávacieho poľa
- komponentu na výber jazykovej mutácie (min. možnosti: slovenčina + angličtina)
- ikonkových odkazov na sociálne siete (voliteľné)
- menu položiek (pre zachovanie intuitívnosti navigácie odporúčame použiť max. 5 položiek v menu, po kliknutí na jednotlivé položky sa zobrazí podúroveň menu pre danú položku)
- oddeľovacej čiary
Hlavička s navigáciou, výberom jazykovej mutácie a sociálnymi sieťami pre domovskú stránku
Hlavčika pre mobily sa od desktopovej verzie líši
- hlavička sa po scrollnutí webom zmenší, čomu sa prispôsobí aj logo, ktoré bude obsahovať už len štátny znak a názov domény inštitúcie
- inverzným použitím farieb (biely text + biele logo + biely oddeľovač na farebnom pozadí)
- vyhľadávacie pole, komponent na výber jazykovej mutácie a ikonkové odkazy na soc. siete sa zobrazia až po otvorení menu
Špecifické použitie hlavičky
Hlavička na domovskej stránke (Desktop) nemusí obsahovať vyhľadávacie pole, pokiaľ je vyhľadávacie pole dominatnou súčasťou úvodného bloku domovskej stránky. Vyhľadávacie pole by malo byť v hlavičke použité vždy, keď na stránke nie je alternatívne vyhľadávacie pole. Je však v poriadku použiť v hlavičke toto pole aj v prípade, kedy sa na stránke už iné vyhľadávanie nachádza. Používateľom spravidla pomôže mať viacero možností, ak sa pokúsia nájsť to, čo hľadajú.
Hlavička s navigáciou, vyhľadávaním, výberom jazykovej mutácie a sociálnymi sieťami pre ostatné podstránky
Položky menu
Menu v hlavičke je jednou z hlavných foriem navigácie, ktoré používatelia pri návšteve vášho webu využívajú. Odporúčame nepoužívať viac ako 5 položiek v prvej úrovni menu. Čím viac položiek použijete, tým väčšia pravdepodobnosť, že sa používateľ pri hľadaní informácie prostredníctvom menu pomýli. Menu položky vytvárajte za pomoci používateľských prieskumov.
Do prvej úrovne menu navigácie nepoužívajte napríklad "Aktuality", "o ministerstve/úrade" alebo "Kontakty" - sú to témy, ktoré viete zakomponovať na domovskej stránke alebo v pätičke. Namiesto toho menu využitie na nasmerovanie ku vecným oblastiam / témam, na ktoré sa vaša inštitúcia špecializuje.
Položky v podmenu
Nepoužívajte viac ako 12 položiek. V položkách v podmenu môžete použiť namiesto odrážky ikonu. Ak jednotlivé témy, ktoré ste rozhodli zaradiť do prvej úrovne menu majú vlastnú podstránku, ako prvú položku podmenu odporúčame použiť odkaz práve na túto podstránku (napr. v tvare "O téme").